English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
14.08.2018 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Düşünen Tohum Konuşan Toprak Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri - Aksu Köy Enstitüsü  (1940 – 1954) <<< Geri Dön  
 

“Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri - Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)” adlı sergi 21 Nisan Cumartesi günü Antalya Kültür Sanat'ta açılıyor..

Antalya Kültür Sanat, 21 Nisan 2018 tarihinde açılacak yeni sergisinde kültür ve aydınlanma tarihimizde önemli bir yer tutan köy enstitülerine odaklanıyor. “Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri - Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)” adlı sergi, köy enstitülerini genel olarak irdelerken Antalya Aksu Köy Enstitüsü’nü ayrıca mercek altına alıyor.

40.000 köyün 31.000’inde okulun olmadığı, erkeklerin %76, kadınların %92’sinin okuma yazma bilmediği 1930’ların Türkiye’si büyük bir eğitim seferberliğine girişti. Bu seferberliğin en büyük ayağı Köy Enstitüleri’ydi. 1940 - 1954 yılları arasında ülkenin dört bir yanında 21 adet Köy Enstitüsü kuruldu. Köylerden toplanan çocuklar bu okullarda “iş için eğitim - iş içinde eğitim” prensibiyle eğitildi ve öğretmen olarak köylere gönderildiler. Duvarcılıktan dokumacılığa, arıcılıktan balıkçılığa, fizikten edebiyata, müziğe, resime, tiyatroya, pek çok konuda bilgi sahibi olan bu öğretmenler, ülkenin her yerinde genç Cumhuriyet’in yeni insanını yetiştirmek için çalıştılar. Ancak dış ve iç baskılarla 1946’dan itibaren yavaşlayan seferberlik süreci, 1954 yılında enstitülerin kapatılarak öğretmen okullarına dönüştürülmesiyle sona erdi. 

“Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri 1940 – 1954” sergisi, bu süreci arşiv belgeleri, fotoğraflar, kişisel eşyalar ve tanıklıklarla anlatıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından, İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı işbirliğiyle, Ekrem Işın küratörlüğünde hazırlanan sergi 17 Nisan – 31 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde izleyiciyle buluştu; daha sonra Ankara, Eskişehir ve İzmir’de tekrarlandı. Antalya için yeniden düzenlenen sergide Aksu Köy Enstitüsü’ne geniş yer verildi.  Antalya’nın toplumsal hafızasında silinmez izler bırakan Aksu Köy Enstitüsü’nün tanıklıklar ve fotoğraflarla mercek altına alındığı sergiye özel koleksiyonlar ve Antalya İl Milli Eğitim Tarihi Müzesi’nden seçilen dönem eserleri de eşlik ediyor.

Serginin açıldığı 21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 15.00’de konunun farklı boyutlarıyla tartışılacağı bir panel düzenlenecek. “Tonguç’la Taş Taşımak” başlığı altında düzenlenen panele sergi küratörü Ekrem Işın, İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı Müdürü Metin Kansu, gazeteci – yazar Işık Kansu,  1944 Aksu Köy Enstitüsü mezunu, eğitimci - yazar Pakize Türkoğlu ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Antalya Şubesi Başkanı öğretmen – rehber – yazar Yavuz Ali Sakarya konuşmacı olarak katılacaklar.

21 Nisan – 5 Ağustos 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, pazartesi hariç her gün 11.00-19.00, Perşembe günleri ise 11.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

www.antalyakultursanat.org.tr

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi